Zurna Sohbet

Chat, Türkçesiyle “Hasbihâl” mazmunına gelmektedir. İnternetin bilgiye ulaşım dair sergilediği performanstan sonrasında internetin sadece marifet aktarımı muhtevain değil, aynı zamanda cümbüş muhtevain de kullanılabileceği de düşünüldü. Bunun sonucunda da genel ağ üzerinden insanların bir müstear ad kullanarak (nickname) yârenlik edip eğlenebileceği hem genel ağ siteleri hem de çeşitli programlar meydana getirildi. Chat, genel ağ üzerinde hiç tanılamamadığınız gelişigüzel biriyle örgülabildiği kadar ayrıca tanılamadığınız kişilerle de özel programlar veya web siteleri eliyle örgülabilir.

Chat Siteleri
Chat siteleri tanılamadığınız veya tanılamamadığınız kişilerle genel ağ üzerinden tanışma ve yârenlik ika için kurulmuş genel ağ siteleridir. Bu genel ağ siteleri ekseri programlama dilleri kullanılarak veya müheyya scriptlerden yararlanılarak meydana getirilir. Bazı chat sitelerine giriş inşa etmek muhtevain sadece nickname (müstear insan) yazmak kifayetli olurken kimilarındaysa sohbete mirlamadan önce mutlaka üye olması gerekliliği bulunabilir. Bir zamanlar tüm genel ağ kullanıcıları ortada popüler olan Mynet ve ZurnaNet kadar siteler chat sitelerine mirlıca örnek olarak verilebilir.

Chat Programları
Chat programları karşınızdaki genel ağ kullanıcılarıyla yetişek mesafe didarünü kullanarak sadece yazılı, yazılı ve görüntülü, sesli ve görüntülü kadar tercihe bağlamlı olarak yârenlik etmenize yardımcı olan yazılımlardır. Chat programlarının şimdiye kadar kullanılmış en popüler olanı kısaca süre önce Windows aracılığıyla sonlandırılan MSN Messenger isimli müdrike mesajlaşma yazılımıdır. Bir gayrı popüler chat yetişek olan ve internetin söylence yazılımlarından kabul edilen Mirc ise hala kullanılmaktadır.

zurna sohbet
zurna sohbet